PROFESSION HAS NO GENDER

H δράση “Profession has no Gender” πραγματοποιείται στο πλαίσιο του προγράμματος EQUALL της Τράπεζας Πειραιώς με τη στρατηγική συνεργασία του The Tipping Point.

Σκοπός του προγράμματος είναι οι μαθητές να ενημερωθούν για σπουδές και επαγγέλματα του
ενδιαφέροντός τους, ώστε να λάβουν πιο συνειδητά αποφάσεις για τα ακαδημαϊκά και επαγγελματικά τους βήματα. Το πρόγραμμα υλοποιείται με τη χρήση της ασφαλούς και δομημένης ηλεκτρονικής πλατφόρμας “100mentorsκαι της σχετικής εφαρμογής της (mob app). Μέσω ομαδικών τηλεδιασκέψεων σε σχολική αίθουσα ή και εξ αποστάσεως σε περίπτωση που οι συνθήκες δεν επιτρέπουν την προσέλευση στο χώρο του σχολείου, τις οποίες θα προγραμματίζουν και συντονίζουν εκπαιδευτικοί του σχολείου μας, οι μαθητές θα έχουν τη δυνατότητα να συνομιλήσουν με ανθρώπους- πρότυπα (Μέντορες) από πανεπιστήμια, εταιρείες και οργανισμούς σε όλο τον κόσμο, οι οποίοι εκπροσωπούν διαφορετικούς τομείς, επιστήμες και κλάδους, και να λύσουν τις απορίες τους.
Επιπλέον, δίνεται η δυνατότητα στον/ην μαθητής/τρια άνω των 16 ετών, εαν το επιθυμεί ή η προσέλευσή του δεν είναι εφικτή στο σχολείο, να δημιουργήσει μαθητικό λογαριασμό στην Πλατφόρμα, απ’ όπου θα μπορεί να περιηγηθεί στα προφίλ των Μεντόρων και να θέτει τις ερωτήσεις που επιθυμεί για κάθε θέμα.

Στην δράση συμμετέχουν οι μαθητές της Β’ & Γ’ Λυκείου. Η 1η συνεδρία πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 27/02/2024 με τους μαθητές της Β’ λυκείου και την μέντορα κυρία Κωνσταντινίδη. Το θέμα της συνεδρίας ήταν “Στερεότυπα στην επιλογή σπουδών και επαγγέλματος”.

Την Παρασκευή 29 Μαρτίου πραγματοποιήθηκε η 1η συνεδρία της Γ Λυκείου με την κυρία Χαροκοπάκη, σύμβουλο επαγγελματικού προσανατολισμού για τις Στρατιωτικές Σχολές και τα Σώματα Ασφαλείας. Οι μαθητές έθεσαν ερωτήματα σχετικά με το πρόγραμμα σπουδών και την επαγγελματική αποκατάσταση των αποφοίτων αυτών των σχολών.

Την Δευτέρα 1η Απριλίου οι μαθητές της Γ λυκείου πραγματοποίησαν την δεύτερη συνεδρία τους για τις Παιδαγωγικές Σχολές με τον μέντορα Σπύρο Σπύρου ο οποίος απάντησε στα ερωτήματά τους για το πρόγραμμα σπουδών και την επαγγελματική αποκατάσταση των αποφοίτων των Παιδαγωγικών σχολών γενικής και ειδικής αγωγής.

Στις 8 Απριλίου οι μαθητές της Β’ Λυκείου πραγματοποίησαν συνεδρία με τον κύριο Χρήστο Αλιπράντη για τις Παιδαγωγικές Σχολές γενικής και ειδικής αγωγής. Ο κύριος Αλιπράντης απάντησε στα ερωτήματα των μαθητών σχετικά με τα προγράμματα σπουδών και την επαγγελματική αποκατάσταση των αποφοίτων των παιδαγωγικών σχολών.

Στις 9 Απριλίου, η κυρία Αργυρώ Χαροκοπάκη ενημέρωσε τους μαθητές της Β’ Λυκείου για τις Στρατιωτικές Σχολές και τα Σώματα Ασφαλείας. Η κυρία Χαροκοπάκη μίλησε για τις διαφορετικές ειδικότητες ανάλογα με τη σχολή, για τις συνθήκες φοίτησης και εργασίας των στρατιωτικών και των σωμάτων ασφαλείας και απάντησε σε συγκεκριμένα ερωτήματα που τέθηκαν από τους μαθητές.

Η τελευταία συνεδρία για την φετινή σχολική χρονιά πραγματοποιήθηκε στις 15 Απριλίου με την Γ’ Λυκείου και θέμα “Ο ρόλος των φύλων στην αγορά εργασίας”. Η μέντορας κυρία Γιώτα Μπουγά απάντησε στα ερωτήματα των μαθητών σχετικά με το κατά πόσο το φύλο παίζει ρόλο στην αγορά εργασίας και αν υπάρχουν ακόμα διακρίσεις στην εύρεση εργασίας, στην εξέλιξη, και την μισθολογική άνοδο ανάλογα με το φύλο.

Ολοκληρώνοντας τις συνεδρίες για την φετινή σχολική χρονιά, θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε την κυρία Μπότσικα από τον οργανισμό The Tipping Point που ήταν συνεργάτης και αρωγός σε όποιο πρόβλημα συναντήσαμε. Επίσης θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε όλους τους μέντορες που εθελοντικά προσέφεραν στους μαθητές τις γνώσεις και την εμπειρία τους σχετικά με τα επαγγέλματα που ενδιέφεραν τους μαθητές και τις διακρίσεις στην αγορά εργασίας ανάλογα με το φύλο.