Σχ. Έτος 2022-2023

Εργαστήριο Δεξιοτήτων Γ’ γυμνασίου

Στα πλαίσια του προγράμματος Επαγγελματικού Προσανατολισμού σε συνδυασμό με τα Εργαστήρια Δεξιοτήτων, η Γ’ γυμνασίου επισκέφθηκε την Τετάρτη 5 Απριλίου 2023 το εργοστάσιο Μπαρίλα-Μίσκο που βρίσκεται στην βιομηχανική περιοχή της Θήβας. Μας υποδέχθηκε ο κύριος Μπουραντάς ο οποίος, αφού μας μίλησε για την βιομηχανική μονάδα, την ιστορία της, τις ειδικότητες των εργαζομένων, μας ξενάγησε στην συνέχεια μαζί με τον κύριο Κακαβά στον χώρο παραγωγής των ζυμαρικών και είδαμε από κοντά την όλη διαδικασία. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συζητήσουν για θέματα που αφορούσαν την λειτουργία του εργοστασίου καθώς και τις ειδικότητες των εργαζομένων. Η επίσκεψη ολοκληρώθηκε με μια αναμνηστική φωτογραφία. Φύγαμε με τις καλύτερες εντυπώσεις, με περισσότερες γνώσεις και με ένα δωράκι από την Μπαρίλα-Μίσκο. Ευχαριστούμε θερμά για την υποδοχή και την όμορφη ξενάγηση τους κυρίους Μπουραντά και Κακαβά.

ΑΥΤΟΜΕΡΙΜΝΑ & ΨΥΧΙΚΗ ΥΓΕΙΑ-ΑΓΩΓΗ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ

Στο φετινό Εργαστήριο Δεξιοτήτων της Γ’ Γυμνασίου αποφασίσαμε να ασχοληθούμε με την Αυτομέριμνα και την Ψυχική Υγεία των μαθητών αλλά και με την Αγωγή Σταδιοδρομίας που θεωρούμε ότι είναι απόλυτα απαραίτητη για αυτήν την τάξη-καμπή στην ζωή των μαθητών μας.

Το εργαστήριο στοχεύει πιο συγκεκριμένα:

Στην αναγνώριση, έκφραση και διαχείριση συναισθημάτων

Στο να προσδιορίζουν την  εικόνα του εαυτού τους

Να εντοπίζουν και καταγράφουν τα ενδιαφέροντά τους

Να καταγράφουν τις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές τους επιλογές

Έτσι προγραμματίσαμε 20 εργαστήρια προκειμένου να επιτευχθούν οι στόχοι μας.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙΑΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ Γ’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

Εργαστήριο Δεξιοτήτων Α’ γυμνασίου

Στην Α’ γυμνασίου ασχοληθήκαμε με τους άξονες ΕΥ ΖΗΝ, ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ και ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΝΕΡΓΩ, ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΗ. Ακολουθούν τα προγράμματα των εργαστηρίων

ΕΥ ΖΗΝ-ΔΟΜΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ Α’ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ