ΦΡΟΝΤΙΖΩ ΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ-ΗΛΕΚΤΡΙΚΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΑΠΟΒΛΗΤΑ

Με αφορμή το μάθημα των κοινωνικών δεξιοτήτων και συγκεκριμένα το θέμα, ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές οι μαθητές κατανόησαν τον κύκλο ζωής των ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών και συνειδητοποίησαν ότι ο ορθολογικός τρόπος διαχείρισης τους μειώνει τα απόβλητα.

Προβληματίστηκαν για την ακόρεστη “δίψα” μας σχετικά με τις ηλεκτρικές και ηλεκτρονικές συσκευές η οποία επηρεάζει την ζωή των ανθρώπων και την ποιότητα του περιβάλλοντος κοντά ή μακριά μας. Συνειδητοποίησαν το ρόλο της ανακύκλωσης των ηλεκτρικών και ηλεκτρονικών συσκευών. Ευαισθητοποιήθηκαν σε θέματα ανακύκλωσης.

Ως αποτέλεσμα των παραπάνω στόχων η πλειοψηφία των μαθητών συμφώνησε να δημιουργήσει μια ομάδα περιβαλλοντική.
Σκοπός της ομάδας είναι:
 Η διατήρηση του εσωτερικού και αύλειου χώρου
καθαρού.
 Η καθημερινή μετακίνηση των χάρτινων κάδων
ανακύκλωσης από τον εσωτερικό χώρο στον αύλειο κάθε
πρωί και η αντίστροφη διαδρομή το μεσημέρι με το
σχόλασμα.

Πατήστε πάνω στην εικόνα για να δείτε την παρουσίαση της περιβαλλοντικής δράσης προέκυψε από το μάθημα των δεξιοτήτων.