Don’t TEENthink About Problems, TEENthink About Solutions

Το πρόγραμμα συμμετέχουν μαθητές της Α’ και Β΄Λυκείου για να συνεργαστούν με σχολεία της Τουρκίας, Πολωνίας και Ιταλίας με θέμα τα προβλήματα και τις ανησυχίες των εφήβων.

Οι έφηβοι ανησυχούν για το παρόν και το μέλλον τους. Αγχώνονται πραγματικά για διαφορετικά θέματα της σύγρονης ζωής. Οι μαθητές, στο πρόγραμμα αυτό, σε συνεργασία με συνομηλίκους τους από τις χώρες-εταίρους, θα μελετήσουν αυτά τα προβλήματα προκειμένου να βρουν λύσεις ή τουλάχιστον να βρουν την δική τους αλήθεια. Θα επικεντρωθούν λοιπόν σε θέματα όπως ο Ρατσισμός & η Ξενοφοβία, τα Μελλοντικά Επαγγέλματα, τα Εκπαιδευτικά Συστήματα των συμμετεχόντων χωρών, τα Κοινωνικά Δίκτυα, οι Εθισμοί και ο Εκφοβισμός, θα κάνουν έρευνα με ερωτηματολόγια στους συνομηλίκους τους, θα εκφράσουν τις απόψεις τους και θα γνωρίσουν καλύτερα τους συνεργάτες τους από τις χώρες-εταίρους με τους οποίους θα συνεργαστούν, θα ανταλλάξουν απόψεις και θα δημιουργήσουν το δικό τους τελικό προϊόν: ένα διαδικτυακό περιοδικό.

ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Δυστυχώς, ενώ το πρόγραμμα είχε ξεκινήσει και πολλές από τις δραστηριότητες είχαν υλοποιηθεί, οι εταίροι υπαναχώρησαν προφασιζόμενοι δυσκολίες στην πλατφόρμα, κάτι που τους αποθάρρυνε στην πραγματοποίηση των εργασιών. είναι αλήθεια ότι η νέα πλατφόρμα του προγράμματος παρουσίαζε συνεχώς πολλά προβλήματα. Παρόλα αυτά, αυτός δεν ήταν λόγος για την μη συνέχιση των εργασιών! Οι Έλληνες μαθητές πραγματοποίησαν τις δραστηριότητες που τους αναλογούσαν σε αντίθεση με τους συνομηλίκους τους στις άλλες χώρες! Έτσι το πρόγραμμα παρέμεινε ημιτελές, προς μεγάλη μας λύπη και απογοήτευση διότι ήταν ένα θέμα που είχαν επιλέξει οι ίδιοι οι μαθητές μας.

Στα πλαίσια αυτού του προγράμματος είχε προγραμματιστεί ανταλλαγή του σχολείου μας με το σχολείο της Τουρκίας. Μετά όμως από τον καταστροφικό σεισμό στην Τουρκία, οι συνεργάτες μας ακύρωσαν την άφιξή τους που είχαμε κανονίσει για αρχές Μαρτίου. Έτσι τελικά ταξιδέψαμε μόνο εμείς στην Τουρκία, επισκεφθήκαμε τους εταίρους μας, κάναμε εργασίες από κοινού και επισκεφθήκαμε την Κωνσταντινούπολη. Ήταν μια πολύ ωραία εμπειρία για τους μαθητές μας. Ακολουθεί υλικό από την υπέροχη αυτή εμπειρία.

Το βιβλίο της συνάντησής μας