Η ΠΡΩΤΗ ΜΑΣ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΤΟ 2021

Η πραγματοποίηση εκδρομών και διδακτικών επισκέψεων εν μέσω πανδημίας είναι μια πρόκληση για εκπαιδευτικούς κυρίως αλλά και μαθητές. Επειδή όμως οι διδακτικές επισκέψεις είναι απαραίτητες για όλους μας τολμήσαμε να πραγματοποιήσουμε την πρώτη μας διδακτική επίσκεψη στην Αθήνα. Λαμβάνοντας όλα τα μέτρα ασφαλείας και τις αποστάσεις όπου αυτό ήταν δυνατό, κάναμε έναν εκπαιδευτικό περίπατο στους αρχαιολογικούς χώρους της Ακρόπολης.

Στον Άγιο Δημήτριο Λουμπαδιάρη

Στην Πνύκα
dav

Πιο συγκεκριμένα επισκεφθήκαμε, χωρισμένοι σε ομάδες ανά τάξεις, το Θέατρο Διονύσου, το Ωδείο Ηρώδου του Αττικού, τον Άγιο Δημήτριο Λουμπαδιάρη, τον Λόφο της Πνύκας και το Αστεροσκοπείο. Οι υπεύθυνοι καθηγητές ενημέρωσαν τους μαθητές για τους χώρους αυτούς και καταλήξαμε για φαγητό στου Μπαϊρακτάρη στο Μοναστηράκι.

Να είμαστε καλά και στη συνέχεια της σχολικής χρονιάς να πραγματοποιήσουμε κι άλλες διδακτικές εκδρομές.