Υλοποίηση προγράμματος Etwinning Stem

Ως επιβράβευση της διάκρισης του Γυμνασίου με Λυκειακές Τάξεις  Ασωπίας με την ετικέτα ποιότητας Εtwinning school, η εθνική υπηρεσία Hellenic Εtwinning υλοποίησε το σχολικό έτος 2019-2020 τη δράση Εtwinning stem 2.0. Το Γυμνάσιο με Λυκειακές τάξεις Ασωπίας  ήταν  από τα λίγα σχολεία που συμμετείχε. Το σχολείο μας ήταν  στη λίστα των 280 ωφελούμενων σχολείων για την παραπάνω δράση με σκοπό τη δημιουργία ενός  έργου Etwinning    προσανατολισμένο στη μέθοδο  stem λαμβάνοντας ένα κιτ ρομποτικής της Gigo – micro:bit.

Έτσι  το σχολείο μας υλοποίησε ένα  έργο με τίτλο “Gaming with Stem is Funπου εκπονήθηκε από μαθητές της Β ΄ και της Γ΄ Γυμνασίου σε συνεργασία με σχολεία από Ελλάδα ,Δανία, Τουρκία, Τυνησία, Λιθουανία και Γαλλία.

Η υπεύθυνη οργάνωσης της δράσης etwinning stem 2.0

Γουλίτσα Παρασκευή. εκπαιδευτικός πληροφορικής