Le Fr@nçais: une porte sur l’Europe

Στο πρόγραμμα συμμετέχουν όλοι οι μαθητές της α’ γυμνασίου καθώς αφορά στο μάθημα των γαλλικών. Οι εργασίες που θα κάνουν θα γίνουν σε συνεργασία με συνομηλίκους τους από Ιταλία, Ρουμανία και δύο σχολεία από την Πορτογαλία.

Οι μαθητές θα εφαρμόσουν στην πράξη όσα μαθαίνουν στο μάθημα των γαλλικών προκειμένου να βελτιώσουν τις προφορικές και γραπτές τους δεξιότητες μέσα από παιγνιώδεις και συνεργατικές δραστηριότητες με τους συνομηλίκους τους από την Ιταλία, την Πορτογαλία και την Ρουμανία. Θα μάθουν και θα κατανοήσουν τις φυσικές και κοινωνικοπολιτιστικές πλευρές των συμμετεχόντων Ευρωπαϊκών χωρών. Επιπλέον, θα αναπτύξουν σεβασμό, ανοχή και αμοιβαία κατανόηση και θα εκτιμήσουν την πολιτισμική πολυμορφία καθώς θα εργάζονται με διαπολιτισμικούς διαλόγους στα σχολεία τους. Θα αναπτύξουν επίσης τις δεξιότητές τους στην πληροφορική, θα έρθουν σε επαφή μέσα από μεθόδους έρευνας και μελέτης, θα δουλέψουν σε εθνικές και πολυπολιτισμικές ομάδες και θα συνεργαστούν. Οι δραστηριότητες του προγράμματος είναι ενσωματωμένες στα θέματα διδασκαλίας των τάξεων.

ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΚΑΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

Το πρόγραμμά μας ολοκληρώθηκε με επιτυχία. Πατήστε πάνω στην εικόνα για να δείτε την παρουσίαση του προγράμματος.