Σχ. Έτος 2023-2024

ΔΡΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ΤΟΥ ΜΑΘΗΜΑΤΟΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ ΣΤΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ

Επίσκεψη ψυχολόγου από το «Χαμόγελο του Παιδιού»

Την Τετάρτη 29 Νοεμβρίου 2023, οι μαθητές της α’ και β’ γυμνασίου, στα πλαίσια του μαθήματος  των δεξιοτήτων με θέμα «Ψηφιακή Παιδεία: Δημιουργικό διαδίκτυο-Ασφάλεια στο Διαδίκτυο»  είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με την ψυχολόγο από το «Χαμόγελο του Παιδιού» κυρία Στάμου Έλλη για τα οφέλη αλλά και τους κινδύνους που κρύβει το διαδίκτυο. Έγινε συζήτηση για τον διαδικτυακό εκφοβισμό και οι μαθητές εξέφρασαν τις απόψεις αλλά και τους φόβους τους .

Ευχαριστούμε το «Χαμόγελο του Παιδιού» και την κυρία Στάμου Έλλη για την άψογη συνεργασία.

ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΔΕΞΙΟΤΗΤΩΝ

Τάξη: Α ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1.Φροντίζω το Περιβάλλον:  Παγκόσμια  και  Τοπική Φυσική  Κληρονομιά     «Επισιτιστική κρίση»

2. Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ- Κοινωνική  Συναίσθηση και Ευθύνη: Ανθρώπινα δικαιώματα.

« Όλοι ίσοι-όλοι διαφορετικοί-πολίτες του κόσμου»

3. Ζω Καλύτερα-Ευ Ζην: Κυκλοφοριακή Αγωγή-Οδική Ασφάλεια

«Κυκλοφορώντας με ασφάλεια»

4. Δημιουργώ και Καινοτομώ- Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία:           Ψηφιακή Παιδεία:

«Δημιουργικό και ασφαλές διαδίκτυο»

Τάξη: Β ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

1.Φροντίζω το Περιβάλλον:                                                                                       Κλιματική αλλαγή –Φυσικές Καταστροφές, Πολιτική προστασία

«Από το νερό……στην πλημμύρα»

2. Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ- Κοινωνική  Συναίσθηση και Ευθύνη:            Εθελοντισμός-Διαμεσολάβηση

«Συμμετέχοντας στις μαθητικές εκλογές….»

3. Ζω Καλύτερα-Ευ Ζην:                                                                                                Σεξουαλική Διαπαιδαγώγηση                                                                                                «Οι πορεία των εφηβικών σχέσεων από το χθες στο σήμερα»

4. Δημιουργώ και Καινοτομώ- Δημιουργική Σκέψη και Πρωτοβουλία:           Ψηφιακή Παιδεία: