ΕΥΡΩΠΑΪΚΗ ΗΜΕΡΑ ΓΛΩΣΣΩΝ

Γιορτάσαμε και φέτος την Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών μαθαίνοντας για τις γλώσσες που ομιλούνται στην Ευρώπη, μάθαμε να τις ξεχωρίζουμε παίζοντας κουίζ και φυσικά εκφραστήκαμε μέσω της τέχνης.

Οι μαθητές της α’ γυμνασίου έφτιαξαν αερόστατα με τα χρώματα των σημαιών και τις λέξεις που έχουμε δανειστεί και χρησιμοποιούμε στην γλώσσα μας από τα αγγλικά, γαλλικά, ισπανικά, ρωσικά, ρουμανικά, αραβικά, αρχαία ελληνικά.

Οι μαθητές της β’ γυμνασίου έφτιαξαν αφίσες με τις γλώσσες που γνωρίζουν οι μαθητές του σχολείου μας: αγγλικά, γαλλικά, ινδικά, ελληνικά, ρουμανικά, λιθουανικά, αλβανικά καθώς και το “Γεια σου” στις γλώσσες αυτές.

Οι καλλιτέχνες του σχολείου μας έφτιαξαν μια εξαίρετη τοιχογραφία στον εξωτερικό τοίχο των τάξεων! Την δημιούργησαν με πολύ μεράκι και κόπο αλλά πραγματικά είναι υπέροχη! Ευχαριστούμε Μαρία και Ευτυχία!